Arşiv 28/02/2017

Exchange Server 2010 üzerinden NetApp için Relay izni vermek

Sisteminizde bazen bir php uygulama çalıştırıyorolabilirsiniz. Bu uygulamanın kullanıcılara ya da dışarıya uyarı maillerigönderilmesi istenebilir, ya da şunudüşünebiliriz şuan birçok firma, IT alt yapısında sanallaştırma kullanarakelektrik ten, donanımdan, lisanstan vb. birçok şeyden tasarruf sağlamaktadır.Bu sanallaştırma yapılarını barındırabileceğimiz “storage” yani bizim tabirimizle hard diskler bütününeihtiyacımız vardır. Bu “storage”’ in acil bir durumda bizi zor durumdabırakmadan önlem almamızı sağlamak için size ve firmaya otomatik mailgönderilmesi istenir. Eğer sizin Exchange sunucunuz kurulumda varsayılanayarları ile kalmış ise mail gönderilmesine izin vermeyecektir. Bu gibidurumlarda Exchange üzerinden bazı ip adreslerine relay için yetki vermenizgerekebilir. Bu yazımda Konfigure edilmiş (IP Adresini bildiğimiz) NetApp cihaziçin Exchange server üzerinden relay yetkisi vermeye çalışacağız.

Server Configuration > Hub Transport altında New RecieveConnector seçilir ve gelen ekranda Connector için bir isim verilir.

Ben NetApp SMTP adını verdim ve next ile bir sonraki adımageçtim.

Local Network Settings kısmında herhangi bir değişiklikyapılmadan geçilir.

Local deki NetApp cihazının ya da hangi cihazın Mailgönderilmesi isteniyorsa Remote Network Settings kısmındaki cihazların ipadresleri buraya girilir.

 

Next ile devam edilerek sihirbaz ekranı kapatılır.

Oluşturulan connectorün üzerine sağ tıklanarak propertiessekmesi seçilerek connectorün özelliklerine gelinir. Authentication seçeneğindeTransport Layer Security (TLS) seçeneği ve Externally Secured seçenekleriseçilir.

Permission Groups seçeneğinde ise Exchange Server seçeneğiseçilerek kurulum tamamlanır.

Bu şekilde Exchange serverimiz’i belirli bir ip adresi içinrelay yetkisi vermiş olduk. Umuyorum faydalı bir yazı olmuştur. Bir başkayazımda görüşmek ümidiyle.

Exchange Server 2010 ECP giriş hatası

Merhabalar, bu yazımda kısaca Exchange Server 2010 üzerinde control panele erişmek istediğiniz de aldığınız unexpected error hatasını nasıl giderebileceğimizden bahsedeceğim. Çalıştığım şirkette yıllık iznimin bir kısmını kullanmak istedim, şirket dışında olduğum zamanlardan şirket personelinin yada personel harici dışarıda çalışanların bu konu hakkında haberdar olmaları gerekmekte, bunun için web mailimi açarak seçenekler kısmından Otomatik yanıtlayıcıları seçerek

 şu tarihler arası şirket dışında olacağımı belirten bir yazı yazmak istedim fakat beklenmedik bir hata aldığıma dair bir hata ekranıyla karşılaştım

evet hata da

Unexpected Error

An error occurred and your request couldn’t be completed. Please try again.

yazıyordu. fakat ne oldu da çalışan exchange bu şekilde hata Verdi bilmiyorm ama performans loglarrında bir bozulma olduğunu farkettim ve bu logları yeniden oluşturmaya karar verdim.

komut satırına gelerek şu komutu çalıştırdım

cd

cd  system32

lodctr /r komutunu vererek Successfully rebuild performance counter yazan bir bilgilendirme mesajı ile performance counter yeniden oluşturuldu

 daha sonar IIS servisini yeniden başlattım. problemin giderildiğini gözlemledim. isterseniz sunucuyu da yeniden başlatabilirsiniz.

bu arada şirket dışında olduğunuzu belirten mesajı yazmayı unutmayın 🙂

umarım yararlı olmuştur.

bir başka hata kodunda buluşmak dileğiyle.

“Kerberos” authentication failed

Merhabalar Bu yazımda Exchange Server’i update etmiş ve EMC nin açılmadığını Kerberos hatası aldığınızda bakmanız gereken bazı noktalara değinmek istiyorum.

update leri yüklemiş ve emc yi açmaya çalıştığınız fakat kerberos hatası vermekte. öncelikle kontrol etmeniz gereken yer servisler olmalıdır. Bugün başıma geldi Exchange Server 2010 SP3 ü yükledim ardından EMC çakılmıştı. Servisleri gözden geçirdiğimde herhangi anormal bir durum yokmuş gibi gelsede bir çok servisin başlangıçta açılma durumunun disable geldiğini farkettim. Aşağıda Exchange Serverin başlangıçta hangi servislerin otomatik hangilerinin manuel olarak başlamasını gerektiren tabloyu ekliyorum, EMC nin çalışabilmesi için bu servisleri kontrol ederek sunucunuzu yeniden başlatmanız yeterli olacaktır.

http://technet.microsoft.com/en-us/library/ee423542%28v=exchg.141%29.aspx

Service name

Service short name

Security context

Description and dependencies

Default startup type

Server roles

Required (R) or optional (O)

Microsoft ExchangeActive Directory Topology

MSExchangeADTopology

Local System

Provides Active Directory topology information to Exchange services. If this service is stopped, most Exchange services are unable to start. This service has no dependencies.

Automatic

Mailbox, Hub Transport, Client Access, Unified Messaging

R

Microsoft Exchange ADAM

ADAM_MSExchange

Network Service

Stores configuration data and recipient data on the Edge Transport server. This service represents the named instance of Active Directory Lightweight Directory Service (AD LDS) that’s automatically created by Setup during Edge Transport server installation. This service is dependent upon the COM+ Event System service.

Automatic

Edge Transport

R

Microsoft Exchange Address Book

MSExchangeAB

Local System

Manages client address book connections. This service is dependent upon the Microsoft ExchangeActive Directory Topology service.

Automatic

Client Access

R

Microsoft Exchange Anti-spam Update

MSExchangeAntispamUpdate

Local System

Provides the Microsoft Forefront Protection 2010 for Exchange Server anti-spam update service. On Hub Transport servers, this service is dependent upon the Microsoft ExchangeActive Directory Topology service. On Edge Transport servers, this service is dependent upon the Microsoft Exchange ADAM service.

Automatic

Hub Transport, Edge Transport

O

Microsoft Exchange Credential Service

MSExchangeEdgeCredential

Local System

Monitors credential changes in AD LDS and installs the changes on the Edge Transport server. This service is dependent upon the Microsoft Exchange ADAM service.

Automatic

Edge Transport

R

Microsoft Exchange EdgeSync

MSExchangeEdgeSync

Local System

Connects to an AD LDS instance on subscribed Edge Transport servers over a secure LDAP channel to synchronize data between a Hub Transport server and an Edge Transport server. This service is dependent upon the Microsoft ExchangeActive Directory Topology service. If Edge Subscription isn’t configured, this service can be disabled.

Automatic

Hub Transport

O

Microsoft Exchange File Distribution

MSExchangeFDS

Local System

Distributes offline address book (OAB) and custom Unified Messaging prompts. This service is dependent upon the Microsoft ExchangeActive Directory Topology and Workstation services.

Automatic

Client Access, Unified Messaging

R

Microsoft Exchange Forms-Based Authentication

MSExchangeFBA

Local System

Provides forms-based authentication to Microsoft OfficeOutlook Web App and the Exchange Control Panel. If this service is stopped, Outlook Web App and the Exchange Control Panel won’t authenticate users. This service has no dependencies.

Automatic

Client Access

R

Microsoft Exchange IMAP4

MSExchangeIMAP4

Network Service

Provides IMAP4 service to clients. If this service is stopped, clients won’t be able to connect to this computer using the IMAP4 protocol. This service is dependent upon the Microsoft ExchangeActive Directory Topology service.

Manual

Client Access

O

Microsoft Exchange Information Store

MSExchangeIS

Local System

Manages the Exchange Information Store. This includes mailbox databases and public folder databases. If this service is stopped, mailbox databases and public folder databases on this computer are unavailable. If this service is disabled, any services that explicitly depend on it will fail to start. This service is dependent on the RPC, Server, Windows Event Log, and Workstation services.

Automatic

Mailbox

R

Microsoft Exchange Mail Submission Service

MSExchangeMailSubmission

Local System

Submits messages from the Mailbox server to Exchange 2010 Hub Transport servers. This service is dependent upon the Microsoft ExchangeActive Directory Topology service.

Automatic

Mailbox

R

Microsoft Exchange Mailbox Assistants

MSExchangeMailboxAssistants

Local System

Performs background processing of mailboxes in the Exchange store. This service is dependent upon the Microsoft ExchangeActive Directory Topology service.

Automatic

Mailbox

R

Microsoft Exchange Mailbox Replication Service

MSExchangeMailboxReplication

Local System

Processes mailbox moves and move requests. This service is dependent upon the Microsoft ExchangeActive Directory Topology and Net.Tcp Port Sharing service.

Automatic

Client Access

O

Microsoft Exchange Monitoring

MSExchangeMonitoring

Local System

Allows applications to call the Exchange diagnostic cmdlets. This service has no dependencies.

Manual

All

O

Microsoft Exchange POP3

MSExchangePOP3

Network Service

Provides POP3 service to clients. If this service is stopped, clients can’t connect to this computer using the POP3 protocol. This service is dependent upon the Microsoft ExchangeActive Directory Topology service.

Manual

Client Access

O

Microsoft Exchange Protected Service Host

MSExchangeProtectedServiceHost

Local System

Provides a host for several Exchange services that must be protected from other services. This service is dependent upon the Microsoft ExchangeActive Directory Topology service.

Automatic

Hub Transport, Client Access

R

Microsoft Exchange Replication Service

MSExchangeRepl

Local System

Provides replication functionality for mailbox databases on Mailbox servers in a database availability group (DAG) and database mount functionality for all Mailbox servers. This service is dependent upon the Microsoft ExchangeActive Directory Topology service.

Automatic

Mailbox

R

Microsoft Exchange RPC Client Access

MSExchangeRPC

Network Service

Manages client RPC connections for Exchange. This service is dependent upon the Microsoft ExchangeActive Directory Topology service.

Automatic

Mailbox, Client Access

O (Mailbox), R (Client Access)

Microsoft Exchange Search Indexer

MSExchangeSearch

Local System

Drives indexing of mailbox content, which improves the performance of content search. This service is dependent upon the Microsoft ExchangeActive Directory Topology and Microsoft Search (Exchange Server) services.

Automatic

Mailbox

O

Microsoft Exchange Server Extension for Windows Server Backup

WSBExchange

Local System

Enables Windows Server Backup users to back up and recover application data for Microsoft Exchange. This service has no dependencies.

Manual

Mailbox

O

Microsoft Exchange Service Host

MSExchangeServiceHost

Local System

Provides a host for several Exchange services. On internal server roles, this service is dependent upon the Microsoft ExchangeActive Directory Topology service. On Edge Transport servers, this service is dependent upon the Microsoft Exchange ADAM service.

Automatic

All

R

Microsoft Exchange Speech Engine

MSSpeechService

Network Service

Provides speech processing services for Unified Messaging. This service is dependent upon the Windows Management Instrumentation (WMI) service.

Automatic

Unified Messaging

R

Microsoft Exchange System Attendant

MSExchangeSA

Local System

Forwards directory lookups to a global catalog server for legacy Outlook clients, generates e-mail addresses and OABs, updates free/busy information for legacy clients, and maintains permissions and group memberships for the server. If this service is disabled, any services that explicitly depend on it will fail to start. This service is dependent on the RPC, Server, Windows Event Log, and Workstation services.

Automatic

Mailbox

R

Microsoft Exchange Throttling

MSExchangeThrottling

Network Service

Limits the rate of user operations. This service is dependent upon the Microsoft ExchangeActive Directory Topology service.

Automatic

Mailbox

R

Microsoft Exchange Transport

MSExchangeTransport

Network Service

Provides SMTP server and transport stack. On Hub Transport servers, this service is dependent upon the Microsoft ExchangeActive Directory Topology service. On Edge Transport servers, this service is dependent upon the Microsoft Exchange ADAM service.

Automatic

Hub Transport, Edge Transport

R

Microsoft Exchange Transport Log Search

MSExchangeTransportLogSearch

Local System

Provides remote search capability for Microsoft Exchange Transport log files. On Hub Transport servers, this service is dependent upon the Microsoft ExchangeActive Directory Topology service. On Edge Transport servers, this service is dependent upon the Microsoft Exchange ADAM service.

Automatic

Hub Transport, Mailbox, Edge Transport

O

Microsoft Exchange Unified Messaging

MSExchangeUM

Local System

Enables Microsoft Exchange Unified Messaging features. This allows voice and fax messages to be stored in Exchange and gives users telephone access to e-mail, voice mail, calendar, contacts, or an auto attendant. If this service is stopped, Unified Messaging isn’t available. This service is dependent upon the Microsoft ExchangeActive Directory Topology and the Microsoft Exchange Speech Engine service.

Automatic

Unified Messaging

R

Microsoft Search (Exchange Server)

msftesql-Exchange

Local System

This is a Microsoft Exchange-customized version of Microsoft Search. This service is dependent on the RPC service.

Manual

Hub Transport, Mailbox

O

bu servislerin haricinde World Wide Web Servisinin de çalışıp çalışmadığını kontrol etmenizde fayda olacaktır.

Faydalı olması dileğimle

Exchange Server 2010 Owa boş geliyor.

Merhaba exchange sunucunuzu update ettiniz ve ayarlarınız değişti böyle durumlarda farklı sorunlar çıkabiliyor örneğin owa ya erişmeye çalıştınız fakat sayfa boş geliyor bu durumda virtual directory i resetlemek çözüm olacaktır.

http://technet.microsoft.com/en-us/library/ff629372%28v=exchg.141%29.aspx

Server Configuration > Client Access. e geldiğinizde sağ taraftaki action menüde Reset Client Access Virtual Directory. butonunu göreceksiniz bu butona tıklayarak açılan menüden Virtual directory to be reset kısmındaki  Browse butonuna basarak OWA ya da hangi virtual directory i resetlemek istiyorsanız seçiniz. Next ile ilerliyerek Reset işlemini bitirin. Komut satırını administrator olarak açarak iisreset /noforce komutunu giriniz. sonrasında ayarlarınız ilk kurulumdaki ayarlara dönecektir.

Faydalı olması dileğimle

Exchange Server 2010 ve 2013 üzerinde owa için default domain bilgisi tanımlamak

Exchange Server 2010 ve 2013’e Owa (Outlook Web Access) üzerinden bağlanmak istediğinizde

https://mail.davuteren.com/owa

Her defasında Kullanıcı adı kısmını “DOMAINADIKullanıcıAdı” şeklinde girmeniz gerekir.

 

Oysa ki sisteminiz tek bir domain adından oluşuyorsa “davuteren.local” gibi bu durumda varsayılan olarak bu domain adını Exchange üzerinde tanımladığınızda birdaha domain adı yazmadan sadece “kullanıcı adı” ve parolanızı yazarak maillerinizi okuyabilirsiniz.

 Exchange Server 2010 üzerinde bu ayarı şu şekilde yapabilirsiniz;

 Exchange Management Consol (EMC) yi açtığınızda Server Configuration>Client Access/Owa Web App/Owa (Default Web Site) üzerine gelerek Properties butonuna basıyoruz.

Authentication penceresinde Use forms-based authentication bölümünü User name only işaretleyerek Browse butonuna basıp domain adımızı seçmemiz gerekmekte.

 

Apply butonuna bastığımızda bize IIS servisini yeniden başlatmamızı gerektiren bir uyarı çıkacaktır. Bu durumda isterseniz sunucunuzu yeniden başlatabilir ya da komut satırını açarak IISRESET /NOFORCE komutunu girip servisi yeniden başlatabilirsiniz. Yukarıdaki yaptığımız işlemi Exchange Management Shell (EMS) üzerinde de yapabiliyoruz.

 Powershell i açarak aşağıdaki komutu girmeniz halinde yukarıda ki anlatılanları kısayoldan da yapabilirsiniz

 Set-OWAVirtualDirectory –identity “owa (default web site)” –LogonFormat username – DefaultDomain davuteren.local yazabilirsiniz. Sonrasında sizden yine IIS’i RESTART yapmanızı isteyecektir, yukarıdaki gibi komut satırından yeniden başlatabilirsiniz.

 Aynı işlemi Exchange Server 2013 üzerinde şu şekilde yapabilirsiniz;

Exchange Management Konsol’a gelerek

 https://exchange/ecp

 Servers>Virtual Directories/OWA (Default Web Site) yolunu takip edelim.

 

 Burada Owa üzerine iki defa bastığınızda açılan pencereden authentication tabına geliyoruz. Use forms-based authentication bölümünde User name only seçimini yaparak Browse ile domain adımızı seçiyoruz.

 

Save butonuna bastığımızda IIS in yeniden başlatmamızı gerektiren bir uyarı vericektir.

Komut satırından IISRESET /NOFORCE komutunu vererek yada bilgisayarınızı yeniden başlatarak işlemi tamamlıyoruz.

 

Bundan sonraki Owa erişimlerinizi domain adı girmeden sadece kullanıcı adı girerek yapabilirsiniz.

Exchange Server 2013 Kurulumu

Merhabalar; Bugun sizlere Exchange Server 2013 kurulumu hakkında bahsetmeye çalışacağım. Exchange server hakkında tahmin ediyorum ki bir çok yerde ne işe yaradığı neler yapabildiğine dair birçok makale okumuş, ya da bir çok şey duymuşsunuzdur. Bu yüzden ben direk burayı geçerek kurulumu nasıl yapabileceğinize dair göstermek istiyorum.  Exchange server kurulumu aynı olsa da işletim sistemlerine göre windows feautures yani yüklenmesi gereken özellikler değişmektedir. Ben burada windows server 2012 işletim sistemi üzerine kurulumdan bahsetmek istiyorum. Windows server 2008 için aşağıdaki adresten yararlanabilirsiniz.

http://technet.microsoft.com/en-us/library/bb691354%28v=exchg.150%29.aspx

Windows Server 2012 üzerinde şu powershell komutlarını çalıştırmamız gerekmektedir

Powershell üzerine gelerek run as administrator olarak çalıştırıp

Windows Server 2012 için active directory bileşenlerini yüklüyoruz.

Install-WindowsFeature RSAT-ADDS

Client Access ve Mailbox rollerin kurulumunun yapılabilmesi için gerekli bileşenlerin kurulumu için aşağıdaki powershell komutunu yazmamız gerekmektedir.

Install-WindowsFeature AS-HTTP-Activation, Desktop-Experience, NET-Framework-45-Features, RPC-over-HTTP-proxy, RSAT-Clustering, RSAT-Clustering-CmdInterface, RSAT-Clustering-Mgmt, RSAT-Clustering-PowerShell, Web-Mgmt-Console, WAS-Process-Model, Web-Asp-Net45, Web-Basic-Auth, Web-Client-Auth, Web-Digest-Auth, Web-Dir-Browsing, Web-Dyn-Compression, Web-Http-Errors, Web-Http-Logging, Web-Http-Redirect, Web-Http-Tracing, Web-ISAPI-Ext, Web-ISAPI-Filter, Web-Lgcy-Mgmt-Console, Web-Metabase, Web-Mgmt-Console, Web-Mgmt-Service, Web-Net-Ext45, Web-Request-Monitor, Web-Server, Web-Stat-Compression, Web-Static-Content, Web-Windows-Auth, Web-WMI, Windows-Identity-Foundation

Kurulum tamamlandıktan sonra aşağıdaki bileşenlerin kurulumunu yapalım

 

Bu kurulumlar tamamlandıktan sonra .NET TCP Port Sharing servisini Automatic startup’a çekerek,  makineyi restart ediyoruz.

Schema Master üzerinde schemayı update etmek için komut satırında exchange serverin takılı olduğu sürücünün içerisine gelerek

Setup /PrepareSchema /IacceptExchangeServerLicenseTerms

Komutunu çalıştırarak schema yı exchange kurulumu için genişletmemiz gerekmektedir. Bu konuda daha fazla bilgiyi buradan öğrenebilirsiniz.

 

The Exchange Server setup operation completed successfully olarak gördüğünüzde gerekli genişleme olmuştur. Bundan sonraki komut Active Directory i bu kuruluma hazırlamak olacaktır.

Setup /PrepareAd /OrganizationName:davuteren /IacceptExchangeServerLicenseTerms  

komutu ile davuteren domainine ait Active Directory, Directory Service objelerini Exchange kurulumu için hazırlamış oluyoruz.

Bunun haricinde Active Directory üzerinde security grupların oluşması ve Exchange 2013 ün kuruluma hazırlanması için

Setup /PrepareAllDomains /IacceptExchangeServerLicenseTerms

Komutu ile tüm domainleri bu kurulumdan haberdar ediyoruz.

Kurulum için Active Directory tarafında yapılacak işlemler bu kadar bundan sonraki adım cd nin içerisindeki setup.exe yi çalıştırarak kurulumu başlatmak olacaktır. İlk çıkan ekran güncelleme ekranıdır, exchange kurulumuna başlamadan güncellemeleri alabilmeniz için connect to the internet and check for updates seçeneği seçilip güncelleştirmeler kontrol edilmelidir.

 

Bu ekran exchange server ait tanıtım ekranıdır. Next ile devam ediyorum.

Lisans anlaşmasını okuyup Kabul ediyoruz.

Bu ekranda önerilen ayarları kullanarak use recommended settings seçeneği ile devam ediyorum.

Mailbox role ve Client Access role gibi en temel 2 rolu seçiyoruz. Management tools Otomatik olarak yüklenicektir.

Eğer sunucunuzu varsayılandan farklı bir yere kurmayı planlıyorsanız, yükleme yerini bu ekranda ayarlayabilirsiniz.

 

Eğer sunucunuzun gelen mailleri tarayarak kötü içerikli içeriğin temizlenmesini istiyorsanız bu adımı No seçimi yaparak devam ediyoruz. Mailleriniz zaten başka bir filter yazılımından geçiyorsa bu adımı Yes olarak geçerek malware korumasını geçebilirsiniz.

Exchange serverin kurulabilmesi için gerekli kontrollerin yapıldığı ekran. Az sonra kurulum başlayacaktır.

Kurulum tamamlandı. Finish diyerek ekranı kapatabilirsiniz.

Internet Explorer gibi browser üzerinden bu adresi yazarak https://serveradi/owa mail sunucunuza erişebilirsniz.

Bir sonraki makalede mail alışverişi için gerekli ayarları yapma hakkında bahsediyor olacağız.

Exchange Server 2010 – Dynamic Distribution Group Filter uygulanmasi

Merhabalar; bugün size küçük bir ipucu vermek istiyorum. Exchange server 2010 üzerinde bir dynamic distribution group oluşturdunuz ve bu gurup üzerinden tüm şirkete dinamik kullanıcı yapısıyla mailer gönderiyorsunuz fakat oldu ki bir gün bir mail adresinin bu listede olmamasını istiyorsunuz. dynamic distribution group ların distribution group lardan farklı olarak member sekmesinin olmadığını gözlemleyebilirsiniz.

EMC / Recipients Configuration / Distribution Group üzerinde oluşturduğunuz bir grubun üzerine gelerek sağ tıklayıp properties dediğinizde Distribution Group lar üzerinde members sekmesini görüyorken Dynamic Distribution Grouplarda bunu göremezsiniz.

Bunun sebebi Dynamic distribution groupların, distribution grouplardan bazı farklılıklarının olmasıdır.

Yukarıdaki resim dynamic distribution group a ait bir ekran görüntüsüdür. Ben kendi yapımda global adında bir dynamic distribution group oluşturdum ve bunu tüm domain adı ve altına uyguladım davuteren.local yani hiç bir filtre oluşturmadan. Bunun amacı ben [email protected] adresine mail gönderdiğimde tüm şirket çalışanlarına mail gitmesini istediğim içindir. Mail grubunu oluşturduğumda herhangi extra bir isteğim yoktu fakat gün geçtikçe istekler değişmekte bundan dolayı [email protected] adresine atılan mailleri ben bu grubun dışarısında tutmalıyım. Nasıl dynamic distribution group u oluşturuyorken bir attribute belirterek kullanıcının attributun da şu terim geçiyorsa eğer bu gruba dahil et gibi, bir filtre oluşturmalı ve kullanıcının attributunda şu bilgi varsa dahil etme gibi, şimdi bunu nasıl yapabildiğimize değinmek istiyorum

Exchange Management Shell i run as administrator olarak açıyoruz

Get-DynamicDistributionGroup “DynamicDistributionGroupAdi” |fl recipient* bu komut ile oluşturmuş olduğunuz dynamic distribution group için filtre yi gösterir, şu şekilde bir çıktı almış olabilirsiniz.

RecipientContainer : davuteren.local

RecipientFilter : ((Alias -ne $null) -and (-not(Name -like ‘SystemMailbox{*’)) -and (-not(Name -like ‘CAS_{*’)) -a

nd (-not(RecipientTypeDetailsValue -eq ‘MailboxPlan’)) -and (-not(RecipientTypeDetailsValue -eq

‘DiscoveryMailbox’)) -and (-not(RecipientTypeDetailsValue -eq ‘ArbitrationMailbox’)))

RecipientFilterType : Precanned

RecipientType : DynamicDistributionGroup

RecipientTypeDetails : DynamicDistributionGroup

Biz burada öncelikle global dynamic distribution group una gönderilen maillerin [email protected] mail adresine gitmesini istemiyoruz. Bunun için destek mail adresine bir attribute tanımlamamız gerek bunu EMC / Recipients Configuration / Mailbox sekmesine gelerek destek mailbox ının özelliklerine gelerek general sekmesindeki custon attribute seçeneğini seçerek

İstediğiniz attributeları tanımlayabilirsiniz. Ben burada genel bir mantıkla exclude attribute unu tanımladım. Fakat bunu komut satırından da yapabilme imkanımız var gelin şimdi komutlarla bu işlemi nasıl yapıldığını görelim

EMS üzerinde set-mailbox destek -customattribute1 “Exclude” komutunu çalıştırdığımda destek mailbox ı için exclude attributunu atamış oldum. Şimdi global Dynamic Distribution Group için bir filtre oluşturarak custon attribute1 de exclude gördüğünde bu kullanıcıyı listene dahil etme demek bunun için a şağıdaki komutları çalıştırıyoruz

set-DynamicDistributionGroup “global” -recipientFilter {(recipientType -eq ‘usermailbox’ -or recipientType -eq ‘mailuser’) -and (customattribute1 -ne ‘Exclude’) }

bu komutla customattribute1 e exclude değerinin atandığını gözlemleyebilirsiniz.

$g=get-dynamicDistributionGroup Global

get-recipient -recipientPreviewFilter $g.recipientFilter

$get ile başlayan komutta global dynamic distribution group a bir değer atıyoruz sonrasında da kullanıcılarımızı listelemek için bir komut çalıştırıyoruz ve kullanıcı listesini kontrol ediyoruz.

Exchange Server 2013 Icin Local Sertifika Kurulumu

Bu makalede Sertifika serverinizin kurulduğunu varsayıyor olacağım. Eğer sistem içerisinde herhangi bir sertifika sunucusu yok ise Yavuz Taşı’nın yazdığı makaleyi inceleyebilirsiniz.

http://social.technet.microsoft.com/wiki/contents/articles/21551.windows-server-2012-r2-isletim-sistemi-uzerinde-active-directory-certificate-services-ca-kurulumu-tr-tr.aspx

Sertifikamızı oluşturabilmek için internet explorer üzerinde http://sertifikaserveradi/certsrv adresine giriş yapıyoruz.

Gelen ekrandan Request a certificate seçeneğine basıyoruz.

Advanced certificate request seçeneği ile gelişmiş sertifika seçenekleri bölümüne geliyoruz.

Bu adımda Submit a certificate request by using a base-64-encoding ile devam eden link e basarak exchange üzerinde sertifika oluşturma adımına geçiyoruz.

Exchange admin panelimize giriş yapıyoruz.

Servers / certificates / + butonuna basarak sertifika oluşturma adımına geçiyoruz.

Create a request for a certificate from a certification authority seçeneğini işaretliyoruz

Sertifikamız için bir isim belirtiyoruz. Burada domain adını yazmanız önerilir.

Eğer wildcard sertifika kullanmıyorsanız bu adımı geçebilirsiniz.

Hangi exchange server için sertifika talebinde bulunuyorsak browse butonuna basarak o sunucunun seçimini yapalım.

Eğer sertifika serveriniza ek domain adlarını eklemek isterseniz bu adımda eklemeniz mümkün. Ben herhangi bir değişiklik yapmıyorum bu adımda.

Sertifikaya eklenecek olarak isimleri bu adımda belirtiyoruz. Ben yine bu adımda herhangi bir değişiklik yapmadan devam ediyorum.

Bu ekranda organizasyonunuz la ilgili bilgileri belirtiyoruz.

Sertifikanızı bir yere aktarmanız gerek ben kendi sunucumun üzerindeki c diski içerisine mycert.req olarak kaydediyorum. Burada bir ağ paylaşım dosyası belirtmeniz gerek ikinci olarak da sertifikanın uzantısının .req olmasıdır.

Dışarı aktarılan sertifikayı notepad ile açarak içerisindeki karma karışık kodları kopyalıyorum

sertifika server üzerindeki açık olan sayfaya yapıştırıyorum ve submit butonuna basıyorum..

Sertifika authority i açtığınızda Pending Request üzerinde oluşturduğunuz sertifikayı görebilirsiniz, bunu onayladığınızda Issued Certificates altına gelicektir.

Exchange server üzerinde IIS e https isteklerini bu sertifika ile şifrelemesini söyleyebilmemiz için sertifika isteğini tamamlamamız gerek bunun için başlat / çalıştır da inetmgr koutu ile IIS manager imizi açıyoruz. Sağ tarafta Complete certificates request seçeneğine basarak sertifikanın yolunu gösteriyoruz ve kurulumu tamamlıyoruz.

Yapmamız gereken son bir işlem var oda Sites altında Default Web Sites / Bindings yolunu takip ediyoruz

Gelen ekrandaki https istekleri için oluşturduğumuz sertifikayı göstermemiz gerekiyor. Edit butonuna basarak SSL certificate seçeneğini sertifika oluştururken domain adı şeklinde belirttiğimiz friendly name i seçmemiz gerek

Son olarak oluşturduğunuz sertifikayı üzerine çift tıklayarak yüklemenizi öneriyorum.

Exchange üzerinde ki sertifika probleminin gittiğini ve yerine kilit işaretinin geldiğini görebilirsiniz.

Exchange Server 2010 Lisans Anahtari Girmek

Exchange Server 2010 Kurulumu yaptığınızda lisans anahtarını girebilmeniz için size 180 gün sure tanır, bu sure dolduğunda ürün anahtarını exchange sunucunuz üzerine girmeniz gerekmektedir.

Bunun için  server configuration altında sunucunuzun üzerine sağ tıklayarak ürün anahtarını girebileceğiniz gibi

Exchange Management Shell üzerinde  de aşağıdaki komutu çalıştırabilirsiniz.

Set-ExchangeServer-Identity ‘SunucuAdı’ -ProductKey ’25-Karakterli-Ürün-Anahtarı’

Exchange Server 2010 ecp giris hatasinin cozumu

Merhabalar, Exchange Server 2010 üzerinde Exchange Control Panel yani ecp yi açmak istediğinizde hata alıyorsanız

ve Event Viewer ı control ettiğinizde Event Id 4 Source MSExchange Control Panel hatası almışsanız bunun sebeplerinden biri exchange server e ait performance counter i start edemediğinden kaynaklanıyor olabilir.

bu durumda performans counter i rebuild yapmamız gerekicektir.

komut satırını administrator olarak açarak lodctr /r komutunu çalıştırıp biraz beklememiz gerekiyor. daha sonrasında IIS i yeniden başlattığımızda ecp ekranı ulaşılabilinir olacaktır.

IIS i yeniden başlatabilmek için

IISReset /stop

IISReset /Start

komutlarının çalıştırılması gerekmektedir.

görüldüğü gibi ECP ekranına artıkulaşılabilinir.