Boot Edilebilinir WinPE CD/DVD si olusturmak

Merhaba, bugün deployment (dağıtım) in vazgeçilmez öğesi olan WinPE CD/DVD si nasıl oluşturabiliriz bu konu hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağım.

Bunun için öncelikle bilgisayarınıza Windows AIK DVD sini indirmiş ve bu uygulamayı kurmuş olmanız gerekmekte. Bu uygulamayıburadan  indirebilirsiniz. Kurulumu basit olduğu için bu konuya değinmiyor olacağım.

Kurulum tamamlandıktan sonra BaşlatTüm ProgramlarMicrosoft Windows AIK altında Deployment Tools Command Prompt uygulamasını yönetici olarak çalıştırıyoruz.

Burada işlemci mimarinize göre gerekli komutu çalıştırmanız gerekmektedir. Örneğin x86,amd64 ya da ia64 olabilir bunlar. Bu scriptin gereksinimi “işlemci mimarisi” ve “hedef dosya” dır.

Copype.cmd x86 c:\winpe_x86 komutuyla x86 mimari dosyalarını c:winpe_x86 klasörüne kopyalıyoruz.

Burada yapılması gereken temel imaj dosyasını winpe_x86ISOsources klasörüne boot.wim olarak adını değiştirip atmalıyız bunun için;

Copy c:\winpe_x86\winpe.wim c:\winpe_x86\ISO\Sources\boot.wim komutunu giriyoruz.

Boot edilebilinir bir ISO dosyası oluşturarak son işlemimizi de tamamlıyoruz.

Oscdimg n -bC:\winpe_x86\etfsboot.com C:\winpe_x86\ISO C:\winpe_x86\winpe.iso

Komutuyla C:winpe_x86 klasörü altına winpe.iso adında bir botlu dosya oluşturmuş oluyoruz. Bu adım sonrası ISO dosyanız cd ya da dvd ye yazıla bilinir durumdadır. Bir başka makalemde görüşmek ümidiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.