Database Connection Failed

Windows Server 2012 üzerine SQL Server kurduğunuzda güvenlik dolayısı ile uzaktan SQL sunucu erişimini kapatır. Bunu nasıl açabiliriz buna bakalım. Öncelikle ben bu hatayı nasıl aldım ondan bahsetmek istiyorum. Sytem Center Configuration Manager üzerindeki SQL sunucu üzerine uzaktan erişim sağlayarak yine System Center ailesinden Orchestrator Kurulumu gerçekleştirmek istedim fakat uzaktan erişimin olmadığını bildiren bir uyarıyla karşılaştım, bunun üzerine aynı hatayı alacak bilişim çalışanlarına ön ayak olmak istedim.

Yukarıdaki ekranda göründüğü gibi Database connection Failed hatası vermekteydi. Araştırmaların sonucu uzak DATABASE üzerinde SPN kaydı yapılarak bu sorunu aştım, şimdi isterseniz bu işlemi nasıl yaptık onu inceleyelim.

Öncelikle SQL sunucunuzun olduğu server a Windows Server 2000 ya da  2003 üzerinde bulunan Support Tools aracını yüklemelisiniz. Bu dosyayı ektede bulabilirsiniz.

C:Program FilesSupport Tools klasörünün oluştuğuna dikkat ediniz.

Komut satırından program files altında Support Tools altına gelerek şu komutu çalıştırmalıyız

setspn -A MSSQLSvc/ sunucunun full adını yazınız:1433 DOMAINkullanıcı adı yazdığınızda Updated object ibaresini görmelisiniz. Eğer bu işlem gerçekleşmiş ise

komut satırını yeniden açarak  setspn -L DOMAINservis adı yazarak SPN kayıt listesini görebilirsiniz. Bunu  ayrıca domain controller üzerinde Başlat/Çalıştır a gelerek ADSIEDIT.msc komutunu çalıştırdığımızda

DC= Server Adı CN= Kullanıcı Adı nın üzerinde sağ tıklayarak Properties e girdiğinizde servicePrincipalName propertisini göreceksiniz bunun yanında yazan eğer sizin yazdığınız SPN adı ise işlem başarıyla gerçekleşmiştir.

Bu aşamadan sonra SQL e uzaktan erişmesi gereken sunucuda SQL erişimini rahatlıkla sağlayacaksınızdır.

Umarım faydalı olmuştur.

ref: http://technet.microsoft.com/en-us/library/bb735885.aspx


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.