Exchange Server 2010 0x80004005, ec=528 database unmount hatasi

Exchange 2010 Sunucunuz, yanlış kapatılma veya yaptığınız bir işlem sonucu(disk işlemleri, yanlışlıkla log silme) gibi bazı sebeplerle databaselerinizden bir veya birkaçı unmount duruma düşebilir. Bunun sebebi genellikle log dosyalarından bir ya da bir kaçının kaybolması ya da silinmesi şeklinde açıklanabilir. Benim bu yazımda, Exchange üzerinde disk küçültme işlemi sonrası 0x80004005, ec=528 şeklinde databaselerimden birinin mount olamadığına dair uyarı vermesi ile bu hatayı daha sonra alacak kişiler için kolay çözüm yolu olması temennisi ile yazmak istedim…

Yukarıdaki fotoğrafta da göründüğü üzere Databaselerimden biri dismount olarak gözüküyor sağ tıklayıp mount dediğimde aşağıdaki şekilde hata almaktayım.

0x80004005, ec=528 unable to mount database uyarısı almaktaydım. Bu problemin çözümü için öncelikle Exchange in servislerinin durdurulması gerekmekte.

Microsoft Exchange Information Store servisini durduruyoruz.

Exchange Management Console u run as administrator şeklinde çalıştırıyoruz ve Add-PSSnapin microsoft.exchange.management.powershell.e2010 komutu ile Exchange 2010 komut bileşenlerini yüklüyoruz. Exchange Databaseinizin olduğu dizine gelerekESEUTIL /P DBADI.edb şeklinde komutumu çalıştırıyorum. (Benim databseimin adı DB02.edb) Bu DB üzerindeki problemli alanları yeniden oluşturarak problemin giderilmesi işlemini yapacaktır yani repair edecektir. Onaylamanız için bir ekran gelicektir onaylıyoruz. Tabi bu işlemleri yapmadan önce Exchange sunucunuzun bir yedeğini almanızda fayda olucaktır., diğer türlü verileriniz kaybolabilir.

İşlem tamamlandığında Operation completed successfully yazısını görebilirsiniz.

Bu işlem sonrası benim databseime göre söylüyorum DB02 klasörüne giderek log dosyalarını başka bir dizine taşıdım. Yani yukarıda görüldüğü gibi log dosyalarının bulunduğu dizin boş.

Microsoft Exchange Information Store servisini yeniden başlatıyorum

EMC üzerinden Database baktığımızda otomatik olarak mount olduğunu görebilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.