Exchange Server 2010 üzerinden NetApp için Relay izni vermek

Sisteminizde bazen bir php uygulama çalıştırıyorolabilirsiniz. Bu uygulamanın kullanıcılara ya da dışarıya uyarı maillerigönderilmesi istenebilir, ya da şunudüşünebiliriz şuan birçok firma, IT alt yapısında sanallaştırma kullanarakelektrik ten, donanımdan, lisanstan vb. birçok şeyden tasarruf sağlamaktadır.Bu sanallaştırma yapılarını barındırabileceğimiz “storage” yani bizim tabirimizle hard diskler bütününeihtiyacımız vardır. Bu “storage”’ in acil bir durumda bizi zor durumdabırakmadan önlem almamızı sağlamak için size ve firmaya otomatik mailgönderilmesi istenir. Eğer sizin Exchange sunucunuz kurulumda varsayılanayarları ile kalmış ise mail gönderilmesine izin vermeyecektir. Bu gibidurumlarda Exchange üzerinden bazı ip adreslerine relay için yetki vermenizgerekebilir. Bu yazımda Konfigure edilmiş (IP Adresini bildiğimiz) NetApp cihaziçin Exchange server üzerinden relay yetkisi vermeye çalışacağız.

Server Configuration > Hub Transport altında New RecieveConnector seçilir ve gelen ekranda Connector için bir isim verilir.

Ben NetApp SMTP adını verdim ve next ile bir sonraki adımageçtim.

Local Network Settings kısmında herhangi bir değişiklikyapılmadan geçilir.

Local deki NetApp cihazının ya da hangi cihazın Mailgönderilmesi isteniyorsa Remote Network Settings kısmındaki cihazların ipadresleri buraya girilir.

 

Next ile devam edilerek sihirbaz ekranı kapatılır.

Oluşturulan connectorün üzerine sağ tıklanarak propertiessekmesi seçilerek connectorün özelliklerine gelinir. Authentication seçeneğindeTransport Layer Security (TLS) seçeneği ve Externally Secured seçenekleriseçilir.

Permission Groups seçeneğinde ise Exchange Server seçeneğiseçilerek kurulum tamamlanır.

Bu şekilde Exchange serverimiz’i belirli bir ip adresi içinrelay yetkisi vermiş olduk. Umuyorum faydalı bir yazı olmuştur. Bir başkayazımda görüşmek ümidiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.