Hub Transport ile Domain Bazlı Mail Engelleme

Sonzamanlarda THY, Turkcell, Vadafone, UPS gibi birçok firmadan zararlı mailer gelmekte,bu tarz tehlikeli mailer ekleriyle beraber şirketimiz içerisindeki bir çok mailadresimize gelmiş ve virüsler gerekli güvenliğe sahip değilseniz sisteminize virusbulaşmış olabilir. Bu tarz maillerin daha fazla gelmesini engellemek için benbu makalemde domain bazlı site engellemeyi anlatmaya çalışacağım.

MakalemiExchange Server 2010 üzerinde kurulum yaparak gerçekleştirdim, diğer sürümlerüzerinde menu farklılıkları olabilir.

ExchangeManagement Shell I açarak bu dizine gidiniz

C:ProgramFilesMicrosoftExchange ServerV14Scripts

cd..

cd c:\”Program Files”

cd Microsoft

cd “Exchange Server”

cd v14

cd Scripts

Bu dizin üzerinde  ./install-AntispamAgents.ps1  Komutunu çalıştırınız.

Bu komut başarıylaçalıştırıldığında MS Exchange Transport Services in yeniden başlatılmasınınardından değişikliklerin aktif olacağına dair bir uyarı alırsınız.

Restart-ServiceMSExchangeTransport

Bu komut ileservisi yeniden başlatıyoruz.

Bu işleminardından Exchange Management Consolu (EMC) yi açıyoruz

OrganizationConfiguration -> Hub Transport -> Anti Spam Dizinine gidiyoruz

SenderFiltering sekmesine sağ tıklayarak properties -> Blocked Senders kısmınageliyoruz. Burada Add butonuna tıklayarak engellemek istediğimiz domain I ya damail adresini exchange üzerinden engelleyebiliyorsunuz.

Bu modülü eğer Exchange server tek bir sunucu üzerinde kuruluysa bazen başınızı ağrıtabilir. Antispam modülü sadece Hub transport rolünün olduğu sunucuya kurulumu önerilir.

Bu rolü kaldırmak için ise yine scripts klasörü içerisinde .Uninstall-AntispamAgents.ps1 komutunu girdiğinizde çıkan mesaj a A yani tüm bileşenleriyle bu modülün kaldırılması işlemini onaylamış olursunuz sonrasında MSExchangeTransport servisinin yeniden başlatılması gerek bunun için ise yine restart-service MSExchangeTransport yazarak servisi yeniden başlatıp Exchange Management Consol u açtığınızda antispam modülünün olmadığını görebilirsiniz. Kısaca size exchange server 2010 üzerinde spam maili bir nevi olsa nasıl engelleyebileceğimize anlatmaya çalıştım. Bir başka makalemde görüşmek ümidiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.