Report Server (MSSQLSERVER) cannot connect to the report server database. Event 107

System Center Configuration Manager iki gün önce bu hata vermeye başladı. “Report Server (MSSQLSERVER) cannot connect to the report server database.”

Event ID 107

Birç çok şey denedim. Yaptığım şeyler şu şekildeydi.

  • Reporting Serverin kullandığı kullanıcıyı değiştirdim
  • Reporting Serverin DB değiştirdim “SCCMReports “Adında bir db oluşturarak raporları oraya atmak istedim fakat oda sccm tarafında hata vermeye başladı. fakat http://serveradi.com /reports klasörüne giriş yapabildim.
  • Servislerden SQL serverin reporting servisinin çalışıp çalışmadığının kontrolünü yaptım, servis çalışıyor.
  • SCCM üzerinden Reporting server özelliğini kaldırıp yeniden kurdum, hata devam ediyor.
  • SCCM üzerinden Reporting server özelliği kaldırıldı.
  • Reporting server üzerinden yeniden eski db tanıtıldı. ReportingServer db si. http://serveradi.com /reports a giriş yapmak istediğimde yine aynı hatayla karşılaştım.
  • SCCM kurulurken size DB i şifrelendiğine dair bir backup dosyası oluştutturuyor ve bunu saklamanızı isteniyor. Aslında bu dosya elinizde var ise reporting server da bu sakladığınız backup key üzerinden dönüş yapabiliyorsunuz lakin benim gibi bu backup keyin üzerine başka bir key yazmışsanız veya elinizde yoksa o zaman son çare olarak şifrelenmiş tüm veriyi silerek raporları yeniden oluşturmak kalıyor.

Restore bölümünden eğer backup dosyanız varsa geri yükleyebilirsiniz. fakat yoksa Delete Encrypted content bölümünden tüm veriyi silerek yeniden oluşturabilirsiniz.

SCCM üzerinde Reporting Server rolünü buradaki yolu izleyerek hangi sunucuda yüklü ise o sunucudaki rolü kaldırabilirsiniz. AdministrationOverviewSite ConfigurationServers and Site System Roles

SCCM üzerine yeniden reporting rolünü kurduğunuzda problem düzelmiş olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.