SQL Server Nasıl Kaldırılır

Son günlerde SQL server kurulum makaleleri görüyorum, fakat bir çok kişi tarafından SQL sunucuyu kaldırdık fakat şimdi kuramıyoruz diye geri dönüşler alıyorum bu eksikliği gidermek adına SQL server nasıl kaldırılır anlatmaya çalışacağım. SQL sunucu doğru bir şekilde kaldırılmadığı zaman evet bu şekilde kurulmama, setup ekranında kurulum sihirbazının kaybolması ya da hata verip kapanması gibi bazı problemlerle karşılaşılınabilinir, bunun sebebi bilgisayarda düzgün kaldırılmayan sql e ait kalıntıların olmasıdır.

SQL server kurulumu yapılırken bir çok bileşen i de beraberinde kuruyor, gözlemledğim kadarıyla da kullanıcılar sql server i kaldırmaya bileşenlerden başlıyorlar, tekrar ihtiyaç olup kurulum yapılmak istendiğinde ise kurulum yapılamıyor.

*Bu işleme geçmeden önce, SQL sunucunuz üzerindeki veritabanlarının yedeklerini aldığınızdan emin olunuz.

SQL Sunucuda diğer standart programlar gibi denetim masasında ki program ekle kaldır üzerinden kaldırılır.

SQL Sunucunuzun versiyonuna bağlı olarak Microsoft SQL Server 2012 (64-bit) yazan uyglamanın üzerinde sağ tıklayarak uninstall/change i seçmemiz gerek.

Gelen ekran da Add / Repair / Remove şeklinde üç seçenek gelir. Add Sisteminize yeni bir instance ile SQL sunucu eklemenizi sağlar. Repair SQL sunucu birşekilde bozulduğunda, bozulan dosyaları onarımı için kullanılıyor bizim amacımız sunucuyu kaldırmak olduğu için Remove seçeneğini çalıştırıyoruz.

Gelen ekran yine kurulumdaki ekranlar gibi fakat budefa tam tersi olacaktır. Gelen ekranı ok diyerek geçiyoruz.

Burada hangi instance nameli sunucuyu kaldırmak istiyorsanız bu sunucuyu seçmeniz gerekiyor. (Bu durum aynı server üzerinde birden fazla SQL server kurulmuş ise seçilmelidir. Tek SQL server kurulu ise herhangi birşey yapmadan next tuşuna basılmalıdır.)

Bu adımda SQL server kurulumu yaparken seçtiğimiz özelliklerden hangilerini kaldırmak istediğimizi soruyor. Ben tümünü kaldırmak istediğim için Select All seçeneğini seçerek next tuşu ile ilerliyorum.

Bu adımı da Next ile geçiyoruz

Bir sonraki adımda silinicek özelliklerin özetini bu ekranda görebilirsiniz. Remove butonuna bastığımızda buradaki listedeki bileşenlerin tümü silinecektir.

Silme işlemi başladı J

Silme işleminin başarıyla tamamlandığına dair bilgi ekranıdır. Şimdi istenildiği taktirde Program Files altındaki Microsoft SQL Server klasörünü silebilir ya da opsiyonel olarak 3.parti bir programla kayıt defterindeki girdileri silebilirsiniz.(Ben kayıt defterindeki girdileri silmiyorum)

Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Bir sonraki makalemde görüşmek ümidiyle

One thought on “SQL Server Nasıl Kaldırılır

  • 27/12/2020 tarihinde, saat 10:57
    Permalink

    Çok faydalı bir yazı olmuş Teşekkürler

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.