System center operation manager 2012 uzerinde management pack kurulumu

System center operation manager; bildiğiniz üzere sisteminizde bulunan IT cihazların sağlık, performans, down-time(kapanması), anlık bant genişliği gibi bir çok değeri takip etmenize yarayan bir arayüz sunar. Ürün üzerinde her ne kadar çok fazla yönetim paketi olsa da bazen üretici firmaların yazdığı paketlerde olmaktadır, ya da Microsoft’un çıkardığı yeni ürün paketlerini entegre etmek isteyebilirsiniz.. Daha fazla detaylandırarak örneklemek gerekirse HP sunucunuz var, ve bu sunucu için HP tarafından yazılmış bir management package var, yani size HP sunucunuzun takibini yapabileceğiniz (sağlık ,disk durumu, down-time, bant genişliği gibi) paketi size sunmaktadır, siz bu paketi SCOM a entegre ederek, sunucunuzun ya da network cihazınızın takibini yapabilirsiniz. Bunun gibi yönetim paketlerini operation manager a nasıl entegre edebileceğimize değiniyor olacağım.

Operation Manager konsolunu açtığımızda Administration menüsüne girelim

Bu menüde Management Packs üzerine gelerek, sağ tıklayalım, eğer Microsoft a ait bir management pack indirmek isteniyorsaDownload Management Packs seçilir eğer internettten bir management pack indirmişseniz import seçeneğini seçebilirsiniz.

Üst kısımda bulunan Add butonu ile paketi ekleme işlemine başlayalım, Browse butonu ile nereye indirileceğini göstermemiz gerekiyor.

Benim ihtiyacım olan pakete dair kelimeyi find satırına yazdım vesearch butonu ile aramayı yapıyoruz. Çıkan sonuçlara göre ihtiyacımız olan paketleri Add seçeneği ile ekliyoruz veOK tuşuna basarak devam ediyoruz.

Eğer Management Packleri indireceğimiz yol doğru ise Download butonuna basarak indirme işlemini başlatıyoruz.

Management Pack’in indirme işlemi başladı, bu işlem internet hızınıza göre birkaç dakika sürecektir.

Paket yüklemek için diğer bir yöntemde Import etmektir.

Import mangement pack içinde yapılan işlemler neredeyse aynıdır.

Management Pack üzerinde sağ tıklanarak Import Management Pack seçilir

Burada Add from catalog ya da Add from disk seçimi yapabilirsiniz, catalog internetten indirmeye çalışacaktır, lakin bizim elimizde indirilmiş bir paket olduğu için Add from disk seçimini yapıyoruz

Bazı management packlerin yerel bir yerde depolanmadığını bildiren bir uyarı geliyorNo diyerek geçiyorum.

Disk üzerine indirmiş olduğum konumdan paketleri seçerek ekleme işlemine başlıyorum

Paketler seçim ekranına geldiğinde Install butonu ile bu paketleri ekleyebilirsiniz.

***Daha sonradan eğer istenirse bu management package ler üzerlerine gelinerek Export seçeneği ile yedekleme işlemi de yapılabilinir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.