System Center Service Manager 2012 – Orchestrator Connector Olusturmak

Bir önceki makalemde System Center Orchestrator Kurulumunu anlatmıştım. Makaleme buradan erişebilirsiniz …

System Center Service Manager Kurulumu makaleme buradan erişebilirsiniz…

Bu makalemde ise System Center Service Manager 2012 üzerine Orchestrator connector oluşturma konusuna değineceğiz. Orchestrator connector oluşturmamızın amacı servis manager üzerine gelen istekleri; orchestrator üzerinde hazırlamış olduğumuz runbook lara erişip gerekli ayarları yapması amacıyla iki ürünü birbirine bağlamak için kullanıyoruz. Çok karmaşık bir anlatım oldu sanırım, örnek vermek gerekirse orchestrator üzerinde bir runbook oluşturup kullanıcının active directory hesap şifresinin sıfırlanması, mail hesabı açmak gibi birden fazla ürüne hükmetmek koşuluyla verilen görevleri yapması işlemi şeklinde kabaca özetlenebilir. Şimdi Orchestrator Connector’ü nasıl oluşturabileceğimize bir göz atalım…

Administration menüsünde Connectors >Orchestrator connector seçimi yapılır.

Before you begin sayfasını Next butonu ile geçiyorum.

Name alanina Orchestrator Connector yazıyoruz.

Gelen ekranda Credentials bölümünde Run As Account bölümünde system center için bir kullanıcı oluşturmuşsanız onu girebilirsiniz.

http://deorchestrator.davuteren.local:81/orchestrator2012/orchestrator.svc / sayfasında giderek orchestrator’e ait servisin çalışır durumda olduğunu kontrol ediyoruz.

Server information alanına orchestrator e ait web service adresini (yukarıda test ettiğimiz adresi) giriyoruz. Next butonuna basıyoruz.

Eğer Orchestrator üzerinde bir folder ve runbook oluşturmuş olsaydık onlar bu adımda gözüküyor olacaktı. Ben kurmuş olduğum orchestrator üzerinde herhangi bir ayar yapmadığım için burası boş gözükmekte. Next ile devam ediyorum

Bu adımda Orchestrator a ait web console adresini girmemiz gerekiyor. http://deorchestrator.davuteren.local:82 olarak girip Next ile devam ediyorum.

Özet ekranı Create ile bağlantıyı oluşturuyoruz.

Connector’ün başarılı bir şekilde servis manager’a bağlandığını görebiliyoruz.

Bu adımda Connector ve runbookların başarılı bir şekilde senkonize olduğunu gözlemleyiniz.

System Center Service Manager ürününün Orchestrator ürünü ile nasıl bir birine bağlayabileceğimizi gördük, bir sonraki yazımda Servis manager üzerinden runbook larla neler yapabiliyoruz bu konulara değiniyor olacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.