Windows 7 Professional SP1 Dil Dosyasi Eklemek

Merhabalar;

Bugün sizlere Windows 7 Professional SP1 işletim sistemi üzerine nasıl dil dosyası ekleyebiliriz bu konuda bilgilendirmeye çalışacağım.

Bildiğiniz üzere Windows 7 için dil dosyaları Ultimate ve Enterprise sürümleri içindir, diğer sürümler için bir dil dosyası eklemeyi desteklememektedir. Biz farklı bir sürüme nasıl yükleyebiliriz bu konuda uygulama yapacağız. Bunun içinburadan Windows dil dosyasını indirmemiz gerek. İnen bu exe ye çift tıkladığımızda lp.cap dosyasını çıkartır bu dosyasının hemen bir kopyasını alıyoruz ya da ekte cap dosyasını ekliyorum buradan indirebilirsiniz. Bu cap dosyasını c dizini altına atıyoruz komut satırına gelerek yönetici olarak çalıştırıyoruz.

Komut satırında

DISM /Online /Add-Package /PackagePath:C:lp.cab

Bu kodu çalıştırıyoruz.

Paketin eklenmesi biraz zaman alabilir. 10 dk kadar. İşlem bittiğinde aşağıdaki komutları çalıştırmamız gerekiyor. Eğer bu işleniyor yazısında kalmış ise klavyeden enter tuşuna birkaç kez basmanız gerekebilir.

bcdedit /set {current} locale en-US

bcdboot %WinDir% /l en-US

Burada İngilizce için en-EN i seçiyorum ben eğer farklı bir dil seçiminiz var ise o dile uygun paremetreyi girmelisiniz.

Başlat / Çalıştır / regedit.exe komutu ile kayıt defterini açıyoruz.

>HKEY_LOCAL_MACHINE->SYSTEM->CurrentControlSet->Control->MUI->UILanguages

Kayıt defterinde tr-TR klasörünü bularak Ver ddiyerek bu kaydı saklayın ve ardından bu klasörü silin.

Yeniden başlattığınızda bilgisayarınız İngilizce dil ile açılacaktır. Eğer tekrar tekrar Türkçe diline geri çevirmek isterseniz yine ilk başa dönerek aynı adımları bu defa Türkçe için yapmanız gerekiyor

DISM /Online /Add-Package /PackagePath:C:lp.cab

bcdedit /set {current} locale tr-TR

bcdboot %WinDir% /l tr-TR

bu komutları çalıştırıp kayıt defterinden bu defa en-US klasörünü silmeniz gerekicektir. Bunun ardından Export ettiğimiz tr-TR.req dosyasını buraya geri yüklemeniz gerekmektedir.

Umarım faydalı olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.