Windows Server 2012 Remote Assistant Kurulumu ve Kullanımı

Şirket içerisinde dağınık bir lokasyon yapınız var vesürekli bir telefon trafiğiniz mevcut, kullanıcılar arayarak sürekli sizden yardımistiyor ve yetişemiyor olabilirsiniz. Aslındakullanıcının ekranını gördüğünüzde ve bilgisayarının başına gittiğinizde yardımetmek çok kolaydır, fakat bir proje üzerinde iseniz ya da yoğun çalışıyorsanızsürekli kullanıcının bilgisayarına gitmek bazen can sıkıcı olabilir.

Microsoft Remote Assitance uygulamasını duymuşsunuzdureminim, Windows yüklü bilgisayarlar için uzaktan yardım yapabilmenizi sağlar.Bu yazımda Microsoftun bu ücretsiz servisi olan Remote Assistance yani uzaktanyardım’ı anlatmaya çalışacağım.

Uzaktan yardımnasıl çalışır?

Yardım talep eden çalışan remote assitance (Uzaktan Yardım)uygulamasını çalıştırarak bir davet dosyası oluşturur, bu davet dosyasını uzmanpersonele göndererek uzman personelin karşıdaki bilgisayara bağlanılmasısağlatılır.

Uzaktan Yardımı ActiveDirectory kurulu bir sunucu üzerinden daha kolay bir şekilde yönetebiliriz.Bunun için Windows ActiveDirectory ve DNSServisi kurulmuş bir sunucuda Windows Server 2012 Dashboard üzerine gelerek Addroles and features seçeneğini seçelim yada Manage butonundan Add roles andfeatures seçeneğini seçebiliriz.

Before You Begin ekranını Next ile geçiyoruz

Installation Type kısmında rol yada özellik tabanlı kurulumyapacağımız için Role-based or feature-based installation seçeneğini seçerekNext diyoruz

Server Selection seçeneğinde serverinizi seçerek nextseçeneğini seçiyoruz

Bir özellik ekliyoruz Features seçeneğini seçerek RemoteAssistance seçeneğini seçiyor ve kurulumuna devam ediyoruz

Install seçeneğini seçerek kurulumu tamamlıyoruz.

Bundan sonraki aşamada kullanıcının remote assistantuygulaması için izin vermemiz gerekiyor

Şekille göstermek gerekirse

Normal şartlarda Kulanıcının bilgisayarına giderekAdministrator yetkisine sahip bir kullanıcı ile oturum açıp My computer sembolüüzerinde sağ tıklayıp remote Assistance tabına geçerek aktif etmek gerek fakatbunu daha kolay olarak GPOüzerinden yapabiliriz. GroupPolicy Management i açarak bilgisayarların olduğu organization unitüzerinde yeni bir gpo oluşturun ismini Remote Assistance verebilirsiniz. Benöyle Yaptım en azından J

RemoteAssitance policy sine sağ tıklayarak edit seçeneğini seçiniz ve çıkan policydüzeninde şu satıra geliniz

1- Computer Configuration/ Policy /Administrative Templates / System /Remote Assistance

Solicited RemoteAssistance seçeneğini disableyapıyorum ben, diğer türlü kullanıcı kendisi yardım talebinde bulunabiliyor benbuna izin vermemek için daha doğrusu bu seneryomuzda kullanıcıya işleyişianlatmayı biraz uğraş verici buluyorum bu yüzden kontrol bende olması açısındanseçeneği disable olarak ayarlıyorum.(Eğer bunu disable yapmamış olsaydık kullanıcıuzaktan yardım bağlantısı isteğini kendisi yapmak zorunda kalıcaktı.)

2 –OfferRemote Assistance seçeneği işaretlendiğinde 2 seçenek gelir karşımıza “Allow helpers to remotely control the computer”

uzaktan yardım için bilgisayarı kontrol edebilmemizisağlar bizim istediğimizde budur. Burada Show seçeneğini seçerek bağlantıyapabilecek kullanıcı adı ya da gurup ismi belirtebilirsiniz NETBIOSNAME Domain Admins olarak yaptım ben

NormalŞartlarda Offer Remote Assistance kısmını yapılandırmamış olsaydık yardımetmemizi isteyen kullanıcı

Başlat/ Tüm Programlar / Donatlar / Uzaktan Yardım ya da Başlat Çalıştır da msra.exekomutunu çalıştırması gerekti sonrasında

Güvendiğinizbirisini size yardım etmeye davet edin seçeneğini işaretleyerek bir davetdosyası oluşturuyor sonrada ona yardım edecek kişiye mail yoluyla yada diğeryollarla ulaştırması gerekti. Fakat şimdi bu Polciy i alan client’ın böyle birdavet oluşturmasına gerek kalmadan sadece bilgisayar adı ya da ip adresiniyöneticiye söylemesi yeterli.

Aşağıdakullandığım ve yeniden derlediğim C# ile yazılmış araç mevcut uzaktan yardımıdaha kolay bir şekilde kullanabilmeniz için Remote Assistance aracınıkullanabilirsiniz. Bilgisayar Bilgilerini clientlar üzerinde BGinfo uygulamasıile dağıtarak bilgisayar adı veya ip adresini öğrenebilirsiniz, daha sonra sizserver üzerinden başlat çalıştırda msra.exe/offerra bilgisayaradi komutunuçalıştırarak uzaktaki bilgisayara kolayca bağlanabilirsiniz.


Birsonraki makalemde görüşmek ümidiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.