You do not have sufficient privilages to delete hatasi ve cozumu

Active Directory yönetiminde olmazsa olmazlar arasında Organization Unit (Konteynır) lar belli bir düzeni sağlar. Nasıl siz çalışma masanızda ya da evinizdeki eşyalar için bir düzen oluşturmuşsanız Active Directory de de bunu oluşturmak yönetimi kolaylaştıracaktır. Örneğin bilgisayarların, bölgelerin, kullanıcıların, serverların farklı OU lara koyulması Group Policy uygulamasınıda kolaylaştıracaktır. Fakat bazen OU lar üzerinde düzenleme yapıp boşta kalan OU ları silmeniz gerekebilir. İlgili OU yu silmeye çalıştığınızda “You do not have sufficient privilages to delete xxx, or this object is protected from accidental deletion” bu hatayı alıyor olabilirsiniz. Bunun sebebi OU yu oluşturan kişinin bu konteynırın yanlışlıkla silinmemesi için koruma oluşturmasıdır.

Eğer siz gerçekten bu OU yu silmek istiyorsanız yapmanız gereken bazı şeyler vardır.

Öncelikle Active Directory Users and Computers üzerindeki gelişmiş seçenekleri aktif etmemiz gerekiyor. ViewAdvanced Features i seçerek gelişmiş seçenekleri aktif ediyoruz.

Bu bize AD objeleri üzerinde daha fazla seçenek sunacaktır. Şimdi silmek istediğiniz OU nun üzerinde özellikler e tıklayarak Properties seçeneğini seçiyoruz gelen ekranda Object sekmesinde Protect object from accidental deletion seçeneğinin işaretinin kaldırılması gerekmekte, sonrasında bu OU yu silebilirsiniz.

PowerShell ile silmek için ilgili makaleyi inceleyebilirsiniz: http://technet.microsoft.com/en-us/library/ee617239.aspx

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.