System Center Service Manager 2012 – Portal Entegrasyonu

System Center Service Manager kurulumu yaptığımızda gelen servis isteklerini bir kaç yöntemle oluşturabilmekteyiz. Exchange connector vasıtası ile tanımlanan mailleri dinleyerek, manuel elle oluşturarak ya da sharepoint portal üzerinden kayıtlarımızı oluşturabiliriz

Daha önceki yazılarımda kurulum, exchange connector, incident management gibi konulara değinmiştik bugun Sharepoint üzerine System Center Service Manager entegrasyonundan bahsediyor olacağız. Şuan için System Center Service Manager 2012 nin Sharepoint 2010 ürünü desteği vardır, önümüzdeki günlerde muhtemelen Sharepoint 2013 entegrasyonuna izin veriyor olacaktır.

System Center Service Manager 2012 SP1 li dvd mizi Sharepoint 2010 üzerinde çalıştırıyoruz

Gelen ekrandan Service Manager Web Portal linkine basarak kuruluma başlıyoruz.

Bu adımda önerilen Web Content Server ve Sharepoint Web Parts ların tek tek yüklenmesi fakatikisini aynı anda seçiğinizde de web content server I ilk olarak yüklemesini yapacaktır.

Şirket bilgilerini girerek sözleşmeyi Kabul ediyoruz

Kurulum için gerekli varsayılan lokasyonun sharepointin kurulu olduğu sanal dizinin olması gerek. Eğer sharepoint I varsayılan ayarlarla kurmusanız bu adımda herhangi bir ayar yapmanıza gerek olmayacaktır.

Bu adımda kurulumu yapabilmeniz için bazı gereksinimlerin tamamlanması gerekmektedir, bu gereksinimleri tamamlamazsanız kurulum devam etmeyecektir.

IIS de kullanılmak üzere web site adı belirtebilirsiniz bu adımda, ssl I aktif ederek sertifikayı seçiyoruz.

Bu adımda service manager in kurulu olduğu sunucunun adı veya ip adresini girmemiz gerekiyor. Eğer kurulumda dil ayarlarınız US-English ise bu adımı ok diyerek geçebilirsiniz. (Service Manager DB inin bu dil formatında olması gerekiyor. SQL Kurulumu ile ilgili makalem için tıklayınız…)

service manager in kurulumunu yaptığım sunucunun adını yazarak database i bulmasını sağlıyorum.

Bu adımda portal üzerinden service manager in database ine erişim sağlayabilecek kullanıcının yazılması gerekmektedir.

Sharepoint web siteniz için bir isim belirtiyoruz.

Sharepoint database altında Database server olarak sharepointin kurulu olduğu database i gösteriyoruz.

Sharepoint uygulama havuzuna erişebilecek yetkili bir kullancı bilgisini giriyoruz.

System Center 2012 nin geliştirilmesine yardımcı olmak istiyorsanız müşteri deneyimi uygulamasına katılmak için Yesi seçin

Windows un updatelerinin yanında Service manager a ait güncellemeleri de almasını talep ederseniz ki bu önerilen bir durumdur Use Microsoft Update when I check for updates (recommended) seçimini yapıyoruz

Konfigurasyonla ilgili özet ekran gelecektir. Install diyerek kuruluma başlayabiliriz.

Kurulumun başarıyla tamamlandığını görüyoruz.

Kurulum tamamlandığında yukarıdaki resimdeki gibi erişiminiz için size link (adres) vericektir. Bu adresleri bir kenara not ederek daha sonradan yine erişim sağlayabilirsiniz ya da kullanıcılarınızı bu adrese yönlendirebilirsiniz.

Ben SMPortal erişimimi sağlayarak bir test bildirimi oluşturmak istedim. Kurulumu yaptığımız sunucu üzerinde Silverlight kurulu olması gerekiyor. Sağ alt köşede bulunan Create a request butonuna basarak ilk isteğimi oluşturuyorum

Bu adımı Go to request form butonuna basarak geçiyorum.

ilgili alanları doldurarak ok butonuna basıyorum.

Bu adım özet ekranıdır, kaydınız ile ilgili bir sıkıntı var ise back butonuna basarak geri dönüp gerekli değişikliği yapabilirsiniz. Eğer forumda bir sıkıntı yok ise submit butonu ile onaylıyoruz.

Sistem bizi Kaydımızın oluştuğuna dair bilgilendiriyor

Ben Incident Management a baktığımda da servis kaydının geldiğini gözlemlemekteyim. Umarım faydalı olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.