Windows Server 2008 – Kaybolan Local Admin Parolasini Geri Getirmek

Merhaba, Son günlerde çok sık sorulan sorulardan birisi de Windows server 2008 sunucum var, local admin şifresinin nasıl kırabilirim diye sorular gelmekte. Bildiğiniz üzere Windows Server 2008 ile birlikte ERD, Hirens Boot CD ile Local Admin parolalarını değiştiremez olduk. Bu konuda yapılması gereken birkaç küçük nokta var aslında. Dilerseniz şimdi beraber bu işlemin nasıl olduğuna bakalım.

Öncelikle Windows Server 2008 Editiona göre DVD si sunucu üzerine takılarak DVD den boot edilir. Aynı kurulum yapıyormuş gibi.

Ne word

Kurtarma seçeneklerine gelinerek Command Promts seçilir.

Çıkan konsolda system32 dizinine gelinir

Bu konumda şu komutu vererek gerekli dosyamızı yedekliyoruz.

Move utilman.exe utilman.exe.bak

Ardından copy cmd.exe utilman.exe komutunu çalıştırarak ctrl+alt+delete ekranında komut çalıştırabilmemiz için gerekli dosyayı kopyalıyoruz. Şimdi bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz.

Açılış ekranında Sol alt köşedeki sembole tıklayarak TR nin yanındaki konsol penceresinin açılmasını sağlıyoruz. Açılan pencerede net user Administrator Password1yazarak Administrator parolasının Password1 olmasını sağlıyoruz ve CTRL+ALT+DELETE tuşlarına basarak yukarıda son adımda belirlemiş olduğumuz bilgilerle sunucumuz üzerinde oturum açabiliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.