Windows Server 2008 Remote Assistant Kurulumu ve Kullanımı

Şirket içerisinde dağınık bir lokasyon yapınız var vesürekli bir telefon trafiğiniz mevcut, kullanıcılar arayarak sürekli sizden yardımistiyor ve yetişemiyor olabilirsiniz. Aslındakullanıcının ekranını gördüğünüzde ve bilgisayarının başına gittiğinizde yardımetmek çok kolaydır, fakat bir proje üzerinde iseniz ya da yoğun çalışıyorsanızsürekli kullanıcının bilgisayarına gitmek bazen can sıkıcı olabilir.

Microsoft Remote Assitance uygulamasını duymuşsunuzdureminim, Windows yüklü bilgisayarlar için uzaktan yardım yapabilmenizi sağlar.Bu yazımda Microsoftun bu ücretsiz servisi olan Remote Assistance yani uzaktanyardım’ı anlatmaya çalışacağım.

Uzaktan yardımnasıl çalışır?

Yardım talep eden çalışan Remote Assitance (Uzaktan Yardım)uygulamasını çalıştırarak bir davet dosyası oluşturur, bu davet dosyasını uzmanpersonele göndererek uzman personelin karşıdaki bilgisayara bağlanılmasısağlatılır.

Uzaktan Yardımı ActiveDirectory kurulu bir sunucu üzerinden daha kolay bir şekilde yönetebiliriz.Bunun için Windows Server 2008 üzerinde start/administrative tools/servermanager yolunu takip edelim. Sunucumuza yeni bir özellik ekliyoruz. Featurespenceresinde Remote Assistance seçeneğini seçerek kuruluma geçelim. Next iledevam ediyoruz

İnstall seçeneğini seçerek kurulumu tamamlıyoruz.

Bundan sonraki aşamada kullanıcının remote assistanceuygulaması için izin vermemiz gerekiyor

Şekille göstermek gerekirse

bunu GPOüzerinden şu şekilde yapabiliriz.Group Policy Management i açarak bilgisayarların olduğu organization unitüzerinde yeni bir gpo oluşturun ismini Remote Assistance verebilirsiniz. Benöyle Yaptım en azından J

Remote Assitance policy sini editliyerek şu satıra geliniz.

Computer Configuration/ Policy / Administrative Templates /System /Remote Assistance

Solicited Remote Assistance seçeneğini disable yapıyorumben, diğer türlü kullanıcı kendisi yardım talebinde bulunabiliyor ben buna izinvermemek için daha doğrusu kullanıcıya bunu anlatmak biraz uğraş vericibuluyorum bu yüzden kontrol bende olması açısından seçeneği disable olarakayarlıyorum.

Offer Remote Assistance seçeneği işaretlendiğinde 2 seçenekgelir karşımıza “Allow helpers to remotely control the computer” uzaktan yardımiçin bilgisayarı kontrol edebilmemizi sağlar bizim istediğimizde budur. BuradaShow seçeneğini seçerek bağlantı yapabilecek kullanıcı adı ya da gurup ismibelirtebilirsiniz

NETBIOSNAME Domain Admins olarak yaptım ben

NormalŞartlarda Offer Remote Assistance kısmını yapılandırmamış olsaydık yardımetmemizi isteyen kullanıcı

Başlat/ Tüm Programlar / Donatlar / Uzaktan Yardım ya da Başlat Çalıştır da msra.exekomutunu çalıştırması gerekti sonrasında

Güvendiğinizbirisini size yardım etmeye davet edin seçeneğini işaretleyerek bir davetdosyası oluşturuyor sonrada ona yardım edecek kişiye mail yoluyla yada diğeryollarla ulaştırması gerekti. Fakat şimdi bu Polciy i alan client’ın böyle birdavet oluşturmasına gerek kalmadan sadece bilgisayar adı ya da ip adresiniyöneticiye söylemesi yeterli.

Aşağıdakullandığım ve yeniden derlediğim C# ile yazılmış araç mevcut uzaktan yardımıdaha kolay bir şekilde kullanabilmeniz için Remote Assistance aracınıkullanabilirsiniz. Bilgisayar Bilgilerini clientlar üzerinde BGinfo uygulamasıile dağıtarak bilgisayar adı veya ip adresini öğrenebilirsiniz, daha sonra sizserver üzerinden başlat çalıştırda msra.exe/offerra bilgisayaradi komutunuçalıştırarak uzaktaki bilgisayara kolayca bağlanabilirsiniz.

Birsonraki makalemde görüşmek ümidiyle.

Referans:http://pyther.net/2011/06/remote-assistance-win-xpvista7/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.