Exchange Server 2010 Üzerindeki Logları Elle Temizleme

Exchange Server üzerindeki logları manuel temizleme pek önerilen bir durum olmasada zaman zaman yaptığımız bir uygulamadır. Özellikle sınırlı kapasite diske sahip olan küçük işletmeler, yedek alma sırasında dış etkenlerden kaynaklı (örneğin yedek alma sırasında) exchange log dosyaları temizlenmediği için loglar büyümektedir, bu durumda mail alışverişinin durmaması için ya manuel olarak logların temizlenmesi gerek ya da disk kapasitesinin acilen büyütülmesi gerek. Yazının başında da dedikya, sınırlı kapasiteye sahip olduğumuzu 🙂 biz disk büyütme yerine logları elle temizleme yöntemine gidiyoruz.

 

Disk üzerinden kontrol ettiğimizde disk alanı üzerinde 195MB boş alanı olduğunu gözlemliyorum.

Exchange Management Console açılarak Organization Configuration/Database Management a gelinerek ilgili tüm DB ler üzerinde sağ tıklayarak properties tıklanır. Gelen ekranda Enable circular logging aktif olarak gelmemektedir. Bu seçenek işaretli olmadığında gelen giden tüm mail ve olayların loglanıyor anlamına gelmekte, buda log diskinin yedeklemenin uzun sürmesi gibi durumlarda logların çok büyümesine yol açacaktır.

Buradaki kutucuğu işaretliyorum

Gelen uyarıyı ok butonuna basarak kapatıyorum. Bu işlemi exchange üzerinde bulunan tüm diskler üzerinde yapmalısınız.

Tüm db üzerindeki enable circular logging kutucukları işaretlendikten sonra, exchange sunucunuzun bu değişikliği algılayabilmesi için Microsoft Information Store servisinin yeniden başlatılması gerekmektedir.

Burada servis yeniden başlarken hata verirse eğer bu durumda sunucuyu yeniden başlatmanız problemi ortadan kaldıracaktır.

Log diski üzerindeki boş yer hızla artacaktır. Bu işlem önerilmeyen bir işlemdir aslında ama bazı durumlarda ihtiyaç duyulabilinir, tehlike geçtikten sonra DB üzerindeki log seçeneği eski haline getirilerek information store servisi yeniden başlatılmalıdır.

Diğer türlü Exchange in db i üzerinde bir problem halinde geri dönülemez kayıplara yol açabilir.

 Yapılan işlemleri dikkatli uygulayarak, sorunun giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.