Kiosk PC nasıl hazırlanır

Merhaba bu makalemde Windows server 2003 group policy özelliğini kullanarak bir kiosk bilgisayarın nasıl hazırlanacağı konusuna değineceğiz. Eminim Kiosk bilgisayarının nasıl hazırlandığını sizde benim kadar merak edenlerdensinizdir JBirçok yerde karşılaşmış, fakat nasıl yapıldığı konusunda merak etmişsinizdir. Şimdi bunu öğrenmenin tam sırası. Microsoft bize bu konuda yardımcı olarak, sıkça kullanılabilecek uygulamaları kolaylaştıracak bir tool yayınlamış Group Policy Common Scenarios, bu toolu http://www.microsoft.com/download/en/details.aspx?displaylang=en&id=19735adresinden indirebilirsiniz. Buradaki uygulama GPMC yani Group Policy Management Console üzerinde uygulanmış bu yüzden öncelikle serverim üzerine bu uygulamayı kurmam gerekiyor. Bu uygulamayı da http://www.microsoft.com/download/en/details.aspx?id=21895bu adresten indirebiliyorsunuz.

Bu uygulamayı yapabilmemiz için Windows Server kurulu bir işletim sistemi ve üzerinde Active Directory ve DNS uygulamasının kurulmuş olması gerekiyor. Bu uygulamaların kurulduğunu varsayıyorum ve yazıma devam ediyorum.

Öncelikle Group Policy Management Tool’un kurulumunu yapalımgpmc.msi dosyasına çift tıklayarak kuruluma başlıyorum.

Gelen ekrana next diyerek geçiyorum

I Agree seçerek Next diyorum kurulum tamamlanıyor. Şimdi geldik Group Policy Common Scenarios kurulumuna GroupPolicyCommonScenarios.msi ye çift tıklıyoruz. 

Gelen ekranda Next i işaretliyerek devam ediyorum

Everyone’ı seçerek Next butonuna basıyorum. Ve sonrasında gelen ekrana Next ve Close diyerek kurulumu tamamlıyorum. Şimdi geldik bu seneryoların Group Policy e aktarımına. Eğer “Start/All Programs/Administrative Tools/Group Policy Management” yolunu incelerseniz varsayılan olarak 2 group policy nin geldiğini gözlemliyebilirsiniz. “Default Domain Controller Policy” Forest taki Tüm Domain Controlleri etkiliyen policydir. Diğeri ise “Default Domain Policy” Varsayılan domain kontrollera uygulanacak politikaları (kuralları) temsil eder.

Bu objelere göz attıktan sonra “C:Program FilesMicrosoftGroup Policy Common ScenariosScripts” yolunu takip ederek kurulan seneryoları grup policy e aktarım yapalım.

Burada CreateCommonScenarios.cmd scriptine çift tıklayarak bu uygulamanın aktarımına başlayalım

Do you want to proceed? Sorusuna Y yazarak klavyeden enter butonuna basalım

Bir çok kod aşağıya doğru akıp gidecektir. Press any key to continue sekmesi geldiğinde kurulum tamamlanmış demektir. Klavyeden herhangi bir butona basarak kurulumu tamamlayalım

“Start/All Programs/Administrative Tools/Group Policy Management” yolunu izlediğimizde bu defa karşımıza bir çok kuralın oluştuğunu gözlemliyebiliriz.

Ben active directory de kiosk adında bir Organization Unit oluşturdum ve içerisinde Bilgisayarlar ve Kullanicilar adında Organization Unitlar oluşturdum. Kiosk bilgisayarınıKiosk/Bilgisayarlar OU suna koydum, Kiosk Kullanıcısını da Kiosk/Kullanicilar klasörüne koydum

GPMC’u açalım ve kiosk ou sunun geldiğini görelim burada bilgisayarlar ou su üzerinde sağ tıklayarak Link an existing GPO sekmesini seçelim

Gelen ekranda CS-Kiosk (Machine) seçeneğini seçerek ok butonuna basalım.

Şimdi aynısını birde kiosk içindeki kullanicilar klasörü için link an existing GPO seçerek gelen ekrana da CS-Kiosk(User) ı seçelim

Ekranın son hali aşağıdaki gibi olacaktır.

Şimdi Kullanıcılar GPOsu üzerinde yani CS-Kiosk(User) üzerinde sağ tıklayarak edit edelim ve kullanıcı logon olduğunda otomatik olarak açılması gereken siteyi girelim.

User Configuration/Windows Settings/Internet Explorer Maintanence/URLs/Important URLs seçeneğini seçerek home page url kısmına otomatik olarak açılmasını istediğimiz web adresi girelim. Ben http://www.davuteren.com.tryi girdim. Okey diyerek ayar penceresini kapatıyorum. Şimdi bu ayarların uygulanabilmesi için client makinamı yeniden başlatmam gerekiyor.

Kisok kullanıcısı ile log on olduğumuzda kisok bilgisayarımızın hazır olduğunu görüyoruz.

İsterseniz kisok kullanıcısını otomatik log on da yapabilirsiniz. Fakat bu güvenlik riski yaratabilir. Peki bunu nasıl yaparız ?

Kisok bilgisayarı üzerinde Başlat/Çalıştır üzerinde userpasswords2 komutunu yazarak entera basalım çıkan ekranda

Require user to press CTRL+ALT+Delete kutucuğunu kaldıralım bu bizim girişte ctrl alt delete tuş kombinasyonuna basmamamızı sağlıyor. Tamam diyerek bu pencereyi kapatalım. Şimdi başlat/çalıştırda regedit yazıp kayıt defteri ekranına ulaşalım.

HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindows NTCurrentVersionWinlogon

Kayıt defterinden bu yolu takip ederek bazı ayarlar yapmamız gerekiyor

Ben bu ayarlara ait resim dosyalarını ekliyorum konu ile ilgili http://support.microsoft.com/kb/315231sitesinden detaylı anlatımına ulaşabilirsiniz.

 

Bu ayarları yaptıktan sonra kiosk bilgisayarımızın otomatik olarak açıldığını gözlemleyebilirsiniz.

Bir makalemin daha sonuna geldik bir başka makalede buluşmak ümidiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.