Active Directory Offline Defrag Nasıl Yapılır

Domain controllerlar üzerinde zaman zaman Active Directory bakımı yapmakgerekir, eğer çok büyük bir yapınız yok ise belki bu durum replikasyonlardanbirinin hata vermesi sonucu olabilir ya da NTDS.dit dosyanız gereksiz birşekilde büyümüş olabilir, bu gibi durumlarda active directory dosyalarınızabakım yapmak isteyebilirsiniz. Bu işlemin nasıl yapılabileceğini anlatmayaçalışacağım.

Önerim Active Directory yedeğinin kesinlikle alınmış olmasıdır ayrıca sisteminizde herhangi bir problem yoksa defrag yapmayınız aksi taktirde replikasyon problemlerine sebebiyet verebiliyor.

C sürücü harfinin sizin sistem sürücüsü olduğunu varsayarsak şu yolutakip etmemiz gerekecektir. C:windows tds klasörünün içerisine girerek TEMPadında bir klasör oluşturalım bunun sebebi NTDS.dit dosyasını geçici olarak buklasöre almak ve active directory dosyalarını birleştirdikten sonra tekrardanwindows tds klasörüne geri taşımak içindir.

Bu işlemi offline olarak gerçekleştireceğimiz için Başlat/Çalıştır daservices.msc yazarak enter a basıyoruz gelen ekran servislerin olduğu ekrandırburada Active Directory Domain Service in üzerine gelerek bu servisidurdurmamız gerekiyor.

Servisin durduğundan emin olduktan sonra komut satırını açarak(Başlat/Çalıştır/CMD)

Komut satırı açıldığında NTDSUTIL yazarak NTDSUTIL aracını çağırıyoruz.Komut satırında bu parametrenin altına düştüğünüzde NTDS dosyasının birörneğini almak anlamına gelen Activate Instance NTDS komutunu yazarak bu moduaktifleştiriyoruz. Daha sonrasında Files komutunu vererek dosya bakım modunageçiyoruz burada info komutunu vererek database’e ait dosya boyutları vs.bilgileri görebilirsiniz isterseniz burada database in boyutunu bir yere notederek işlem bittikten sonra tekrar boyuta bakarak işlemin ne kadar yer kazandırdığını belirleyebilirsiniz.

Compact to c:windows tds empkomutunu vererek defragmantasyona (database i birleştirme de denebilinir)başlayabiliriz.

Defragmantasyon işlemi bittiğinde aşağıdaki gibi compaction is successfulyazan bir ibare alırsınız. Bu aşamadan sonra yapmanız gereken temp in içerisinedefrag yapıp gönderdiğimiz ntds.dit dosyasının alınarak tekrar eski yerinekonulması ve eski log dosyalarının silinerek bilgisayarın yeniden başlatılmasıolarak sıralayabiliriz.

Bu aşamadan sonra copy “c:windows tds emp tds.dit””c:windows tds tds.dit” komutunu vererek yeni oluşturduğumuz ntds dosyasınıolması gereken yere taşımış oluruz. Bunun dışında oluşan log dosyalarını dasilelim del c:windows tds*.log komutuyla eski log dosyalarınıda silmemizgerekmektedir.

Bu işlemlerin ardından isterseniz active directory services I yeniden başlatırsınız yada bilgisayarınızı yeniden başlatırsınız, bana ikinci seçenek daha kolay geldiği için sunucuyu yeniden başlatıyorum

Sunucunun açılması biraz zamanalabilir. Bu aşamada biraz sabretmek gerekiyor J

Bir süre sonra replikasyonlarsitelarınız üzerinden tetiklenecektir bu süreç tamamldığında Komut satırındarepadmin /replsummary komutunu verdiğinizde replikasyonların hata vermediğinigözlemleyebilirsiniz.

 

Active directory üzerinde offlinedefragmantasyonu anlatmaya çalıştım. Bir sonraki makalede görüşmek ümidiyle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.