SCCM 2012 Elle Bilgisayar Nasıl Eklenir

System Center, gerekli ayarlarla discovery yaptığınızda Active Directory yapınız üzerinde bir çok bilgisayar keşfeder ve siz istediğiniz bilgisayar üzerinde sağ tıklayarak install client diyerek sccm agent ini kolay bir şekilde yükleyebilirsiniz. Fakat bazen işler ters gidebilir, ya da discovery yaptığınız OU dışında bir OU dan bir bilgisayarı eklemek isteyebilirsiniz bu durumda elle (manuel) olarak bir bilgisayarı içeri almak zorundasınız.

Bu işlemin ne kadar kolay olduğunu beraber görelim;

System Center Configuration Manager konsolunu açtıktan sonra Assets and Compliance\Overview\Devices yolunu takip ederek Import Computer Information butonuna basıyoruz.

Bir dosyadan mı yok sa tek bir bilgisayar mı eklemek istediğimizi soran bir ekran biz tek bir bilgisayar eklemek için Import single computer seçeneğini seçiyoruz.

Gelen ekran bilgisayarımıza ait bilgileri girdiğimiz ekran olacaktır.

Bu adımda Computer Name alanına bilgisayarınızın adını Mac adres kısmına Mac adresini ve SMBIOS GUID numarası alanına da eklemek istediğiniz numaraları ekleyerek bilgisayarı elle eklemeniz mümkün.

Peki gelelim bu Mac Adresi ve GUID numarasını nasıl bulabileceğimize.

Başlat|Çalıştır da  cmd yazarak komut satırına düşelim. Bu işlemi yaparken bilgisayarınızı şirket ağına kablo ile bağlamanız önerilir.

Komut satırında ipconfig /all komutu verilerek tüm bağlı ve bağlı olmayan tüm bağlantılar ekranda görüntülenecektir.

Bu nokta da sizin ayırt etmeniz gereken hangi bağlantıda olduğunuz ve bu bağlantının fiziksel adresini bir yere not etmeniz beklenmektedir.

Bağlı olmayan adaptörlerde genellikle disconnected yazıyor olması gerek.

Bilgisayar adı ve Mac adresini yazdık, peki GUID numarasını nereden bulabiliriz diyebilirsiniz.

Yine komut satırında wmic path win32_computersystemproduct get uuid yazdığınız komutla GUID numaranızı öğrenebilirsiniz.

Gerekli bilgileri girdikten sonra Next ile devam ederek bilgisayar ekleme işlemini başarıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Bir başka yazımda görüşmek üzere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.